Gúti templomrom Nyíradony

Nyíradony, Gúti templomrom, Magyarország

A 13. században épült fel Nyíradony határában a Gutkeled nemzetség Boldogságos Szűz tiszteletére felszentelt román stílusú monostora.

Az egykori egyhajós, sekrestyével ellátott templom megmaradt falrészeit keskeny ablaknyílások tagolják.

A település legkorábbi birtokosa a Gutkeled nemzetség volt. Adony és a szomszédos Guth nevű település az írott források tanúsága szerint már a XI. században lakott volt. Az árpádkori Gutkeled nemzetség első Szabolcs megyei szálláshelye volt e két település. A Gutkeledek Farkas ága 1289-ben osztozott ősi családi birtokukon, s a két részre szakadt terület egyikén, Belső-Gúton épült fel az az Árpád-kori román stílusú templom, amelynek romjai ma is láthatók. A feltárt alapfalak szerint a 8,8 m hosszú, 6,9 m széles belső méretű templomhajóhoz 5,6 m hosszú, 4,7 m széles szentély tartozott, amelyhez 5,6 m hosszú és 2,9 m széles sekrestye csatlakozott.

A megmaradt falrészeket egészen keskeny ablaknyílások tagolták kívül-belül kúpos kialakítással, amelyek nyílásszélessége alig érte el a 8 centimétert, magasságuk 71 centiméter. Minden bizonnyal ólomüveg ablakok vagy hólyag nélküli bevilágító nyílások voltak. A szalmával vagy rőzsével égetett téglák minősége jó, sok közöttük a csillogó felületű, több színben is előforduló ún. vasas tégla. A templomrom konzerválása, kiegészítése 1995-ben fejeződött be.

A festői, ligetes környezetben álló, romjaiban is romantikus hangulatot árasztó Pusztatemplom a kirándulók kedvelt célpontja.

Nyíradony, Gúti templomrom, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!