Szekszárdi Bormúzeum

Szekszárdi Bormúzeum

A Szekszárdi Bormúzeum különlegessége, hogy személyes tárlatvezetés közben a szekszárdi Kadarka, Kékfrankos és a Bikavér meg is kóstolható.

A Bormúzeum a bor és a kultúra városában állít emléket a több évszázados múltú bortermelésnek, ahol az idelátogató megismerheti a borvidék történelmét, jellegzetességét, kultúráját. A múzeum Szekszárd belvárosában található, az 1850-ben épült egykori török fürdő épületében, ahol a kiállított tárgyi és fotó tárlat mellett, időszakos kiállításokkal, valamint bor és ajándék shoppal várja vendégeit.

A Szekszárdi borvidék Magyarország egyik történelmi borvidéke. Írásos és tárgyi emlékek bizonyítják, hogy Szekszárdon és környékén, csakúgy mint Magyarország területén a szőlőművelés és a borkészítés már a honfoglalás előtt elkezdődött. Az M6 autópálya építése során kerültek elő avar kori kutak, melyek iszapmintáiban szőlőmagvakat találtak. Tehát a szőlő mint gyümölcs szerepet kapott a hétköznapok életében, bizonyítva annak fontosságát.

A 150 km2-es Szekszárdi-dombság legnagyobb tömegét a Pannon-tenger által lerakott homok és üledékek alkotják. A dombság nagy részére végül lösz települt zömmel az utolsó jégkorszakban, ennek vastagsága eléri a 20-50 méter. Ma már az is bizonyított, hogy a változatos talajrétegek is befolyásolják a telepített szőlőfajtákat. A borvidék kiemelkedő dűlőiben megtalálható a vörösagyag is, melynek köszönhetően ezen területek hő- és vízgazdálkodása kiemelkedő, amit számtalan magas minőségű bor bizonyít.

A szekszárdi vörösbor nagyságát, sokízűségét az egymásba fonódó, különböző mikroklímájú dombok termése adja. Az időjárás viszontagságaira is van válasza a borvidéknek: a dűlők változatos fekvésének köszönhetően a melegebb években a keleti fekvések működnek jól, míg a hidegebbekben a déliek. A felmelegedés hatására az alapboroktól a csúcskategóriáig egyre több házasításban jelenik meg a kékfrankos, amely elegáns savait kölcsönözve a bornak, élettel tölti meg azt.

A borvidéken komoly hagyományai vannak a világfajtáknak, a legtöbb pince ezekből készíti a csúcsborát. Igazán meleg években a cabernet sauvignonnak alig akad párja, hűvösebb években viszont a cabernet franc ad kiemelkedő borokat, sajátos eleganciát sugározva, többek szerint pedig a bordeaux-i fajták közül a merlot az, amelyik leginkább megtalálta a helyét Szekszárdon.

A bortermelést alapvetően a nemzetközi, illetve magyar fajtákból készített nagy testű, magas csersav- és alkoholtartalmú vörösborok jellemzik. A legismertebb borfajta a több bor házasításával készülő szekszárdi bikavér.

A Szekszárdi Bormúzeum látogatása során, Sommelier segítségével megismerhető és megkóstolható a szekszárdi Kadarka, Kékfrankos és Bikavér, személyes tárlatvezetés közben.

Nyitvatartás: Csütörtök 17:00 – 22:00-ig., Péntek-Szombat 17:00 – 24:00-ig.

Jegyárak:  1000 Ft/fő, Tárlatvezetés: 5.000 Ft/csoport (előzetes egyeztetés szükséges)

Szekszárdi Bormúzeum

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!