Sárospataki Református Kollégium Múzeuma és a Nagykönyvtár

Sárospataki Református Kollégium Múzeuma és a Nagykönyvtár

A Sárospataki Református Kollégium Múzeumában és Tudományos Gyűjteményeinek Nagykönyvtárában számos lehetőség adódik a szellemi feltöltődésre.

Sárospatak a honfoglalástól kezdődően jelentős történelmi és kulturális szerepet töltött be a régió fejlődésében, ahol Árpád-házi királyok, Anjou királynők fordultak meg és kolostor iskoláinak köszönhetően már a középkorban is iskolaváros volt.

Az ország egyik legrégebben fennálló oktatási intézményét, 1531-ben, a reformáció szellemében alapította Perényi Péter akkori várúr. A későbbiekben I. Rákóczi György, és felesége Lorántffy Zsuzsanna gondoskodtak az iskola számára megfelelő épületekről, jeles tanárokról, színvonalas könyvtárról, nyomdáról. Az évszázadok során hazánk számos nagy alakja töltötte itt diákéveit, jeles közéleti személyiségeket, írókat, költőket, tudósokat nevelt az országnak, mint Bessenyei György, Bethlen Miklós, Csokonai Vitéz Mihály, Fáy András, Gárdonyi Géza, Kazinczy Ferenc, Kossuth Lajos, Móricz Zsigmond,  Szemere Bertalan, Teleki László, Tompa Mihály – vagy, a kortársak közül Béres Ferenc, Fekete Gyula, Képes Géza, Mészöly Dezső, Pécsi Sándor.

A Református Kollégium Tudományos Gyűjteményeinek az idők folyamán négy részlege alakult ki: a Nagykönyvtár, a Múzeum, a Levéltár és az Adattár.

A Nagykönyvtár mintegy 600 ezer kötetével, gyönyörű freskójával ámulatba ejtő, melynek jelentős részét filozófiai és vallástudományi művek mellett irodalmi, művészeti és társadalomtudományi anyag alkotja. Emellett az egykori pataki diákok könyvtárainak külön gyűjteménye is látható itt.

A Múzeum műemlék épülete a Kollégium udvarán áll méltóságteljesen a 18. század végétől. A hat helyiségből álló egyemeletes épület, melynek mindkét szintjén, a déli homlokzati részen árkádos tornác fut végig. Gyűjteményében gazdag iskolatörténeti, egyházművészeti, természettudományi, régészeti, numizmatikai, néprajzi, ipar- és képzőművészeti anyag található. Az egyházművészeti tárlaton a legszebb úrihímzéses terítőket csodálhatjuk meg, a Lorántffy-udvar ékeit. Az iskolatörténeti kiállításon kiderül, miért jöttek akár messze földről a tanulni vágyók, hogy pataki diákok legyenek, mely egyfajta kiváltságot jelentett ez mindig. Ahogy ma is.

A Levéltár a kutatók paradicsoma körülbelül 460 folyóméternyi irat- és okmányanyagot őriz, melynek magvát a 19-20. század fordulóján katalogizált Zsoldos-anyag teszi ki. Jelentős továbbá a kollekció egyházkerületi levéltári állománya is.

Az Adattár a Kollégium legfiatalabb, a két világháború között keletkezett gyűjteménye, amelyben az egyháztörténeti, néprajzi, helytörténeti dokumentumok mellett a Kárpát-medence magyarságáról, illetve az emigráns magyarok sorsáról található itt gazdag könyvári, kézirattári és fotóanyag.

A Bodrog parti Athén az a hely, ahol Comenius is tanított, ahol a Református Kollégium áll, ahová még évente egyszer visszajárnak az öregdiákok, ahol számos lehetőség adódik a szellemi feltöltődésre.

Nyitvatartás:

Téli nyitvatartás: November 1- március 31.,  Hétfő – Csütörtök: 9.00 – 17.00-ig, Péntek: 9:00 – 14:00-ig
Nyári nyitvatartás. Április 1-október 31.: Hétfő – Szombat: 9.00 – 17.00-ig, Vasárnap: 9:00 – 13:00-ig

A Nagykönyvtár csak idegenvezetéssel járható végig, melyek hétfőtől szombatig óránként indulnak, az első 9, az utolsó 16 órakor.

Jegyárak:

Múzeum: egyéni 1000 forint/fő, diák, pedagógus, nyugdíjas 500 forint/fő, családi belépőjegy 2000 forint/család.
Nagykönyvtár: magyar nyelvű vezetéssel (csak vezetéssel tekinthető meg!) 1000 forint/fő, diák, pedagógus, nyugdíjas 500 forint/fő. Kombinált belépővel is látogatható.
Mindkét kiállítás megtekintése ingyenes 6 év alattiak, 70 év felettieknek, sárospataki lakosok, határon túli magyarok, valamint a Tiszáninneni Református Egyházkerület gyülekezetei és intézményei, a csoport vezetője, az idegenvezető, diákcsoport esetén tíz diákonként egy kísérő pedagógus számára.

Sárospataki Református Kollégium Múzeuma és a Nagykönyvtár

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!