Móra Ferenc Múzeum Szeged

Szeged, Móra Ferenc Múzeum, Roosevelt tér, Magyarország

A Móra Ferenc Múzeum Szeged belvárosában, a Tisza-part és a Belvárosi híd találkozásánál fekszik, amely a régió kiemelkedő kulturális központja.

Szeged, Magyarország egyik leghangulatosabb városa, melyet a napfény városának is hívnak, mivel az országban itt a legnagyobb a napsütéses órák száma. Az ország egyik gazdasági és kulturális központja, egyetemi város. Csongrád megye székhelye az ország déli határához közel, a Tisza és a Maros folyók találkozásánál fekszik. Mai városképének kialakításában nagy szerepet játszott az 1879-es nagy árvíz.  Az épületek többsége az árvíz során elpusztult, a mai épületek jó része az árvíz után épült. Szeged egységes, modern épültei, a széles sugárutak, a nagy körutak és a belváros hamar a turisták kedvencei közé került.

A Móra Ferenc Múzeum Szeged Roosevelt tér 1-3.sz.-ban található, ahol állandó és folyamatosan megújuló időszaki kiállításai mellett komoly régészeti, néprajzi, történettudományi, és természettudományi kutatómunka is folyik. A „Közművelődésnek” épített Kultúrpalota épülete 1896-ban készült el. Az épületet a városi múzeum és a Somogyi-könyvtár számára építették. Móra Ferenc nevét 1950-ben vette fel, amikor különválasztották a Somogyi könyvtártól.

1904-ben az új igazgató Tömörkény István, Ő hozza létre a néprajzi gyűjteményt. Móra Ferencet kérik fel a természetrajzi tár kezelésére és egy kiállítás elkészítésére. Még ebben az évben könyvtárosi besorolást kap. 1905-ben megnyitják a látogatók előtt a természetrajzi tárat. 1908-ban megnyílik az első néprajzi kiállítás.

1916-ban hazahozzák és a múzeumban helyezik el az egyik legfontosabb szegedi első világháborús ereklyét, a doberdói fát. (Isonzó vidékén az első világhárúban elesett San Martinót védő szegedi 46-os gyalogezred hősi halottainak emlékére)

A háború évei alatt komoly problémákkal küzd a múzeum. 1917-ben Móra Ferencet nevezik ki igazgatóvá, folyamatosan küzd az intézmény fennmaradásáért. 1926-ban megmenti a nagyszéksósi aranykincset. (Egy szegedi ékszerészhez egy nyakperec töredékét vitték be felbecsültetni. A leletet Bálint Mátyás szőlőjében találták. A szétszóródott kincset Móra próbálta összegyűjteni, lelőhelyét beazonosítani).

1934-ben Móra Ferenc halála után a Somogyi-könyvtárat és Városi Múzeumot a Vallás- és Közoktatási miniszter közgyűjteménnyé nyilvánítja. A II. világháború időszakában szükségóvóhelyként használják az épületet.

1946-ban a múzeum újra megnyitja kapuit. A látogatók egy madárkiállítással, képzőművészeti és fotótárlattal találkozhatnak. 1954-ben megkezdődik a Kultúrpalota épületének bővítése. A következő években megnyílik az irodalomtörténeti, régészeti és a természettudományi kiállítás.

1978-ban a múzeum megkapja a Somogyi utcán található Fekete ház épületét, amely a Somogyi-Kelemen utcasarkon áll. A Fekete ház a múzeum állandó kiállítóhelye, emellett rendszeresen helyet ad a város múltjához kötődő időszaki kiállításoknak is. A kereszteződés, ahol a feltűnő, saroktoronnyal díszített épület áll, egyedülálló Szegeden. A 19. század közepén épült, túlélte az árvízi pusztítást, műemléki védettséget élvez.

2019-2020-ban a Móra Ferenc Múzeum hatalmas felújításon esett át. Ezt követően két új állandó kiállítást hoztak létre, Folyónk és földje (természettudományi kiállítás), Móra Rengeteg (kiállítás a természetszerető Móra Ferencről). A tetőn két tetőkilátót alakítottak ki, a padlástérben kamarakiállítás tekinthető meg a múzeum történetéről.

(Forrás: Móra Ferenc Múzeum)

Múzeumpedagógia foglalkozások keretében sajátos formában vonják be a gyermek- és ifjúsági korosztályt, valamint a látogatót a múzeumi anyag – gyűjtemény, kutatómunka, kiállítás  – sokoldalú és élményszertű megismerésébe.

  • oktatási anyagaik online elérhetők (pl. Hon- és népismeret tantárgyhoz)
  • kézműves kisfilmek (pl.: a kiszebáb készítése (téltemető népszokás))
  • Iskolai Közösségi Szolgálat (középiskolásokat várnak közösségi szolgálat teljesítésére, akiket érdekel a néprajz, a restaurálás, a természettudományok és szívesen bepillantanak egy múzeum működésbe)
  • Múzeumi detektívjáték (kikapcsolódni, játszva tanulni! A múzeumi detektívjáték tökéletes választás lehet az egész család, felnőtt csoportok vagy akár iskolás osztályok számára)

Virtuális múzeum:

Online kiállításuk is van, ahol megtekinthető a megemlékezés a Nagyárvíz 142. évfordulójáról. A kiállítás a Móra Ferenc Múzeum gyűjteményében található árvíz témájú festményeken, valamint Mikszáth Kálmán tudósításán keresztül mutatja be Szeged történetének ezt a tragikus eseményét.

Állandó kiállítások:

Móra Rengeteg – iállítás a természetszerető Móra Ferencről,

Folyónk és földje – természettudományi kiállítás,

“Szöged hírös város” – néprajzi kiállítás.

Minden, ami arany ” című látványtár egyik fő egységét a régészeti aranyak képezik,

Nyitva tartás: minden nap 10:00-18:00-ig.

Jegyárak:

Teljes árú: 1.490 Ft*

Diák/nyugdíjas: 890 Ft**

Családi* (2 szülő + 2 18 év alatt gyermek): 3.990 Ft (minden további gyermek további +500 Ft),

Szolgáltatások szervizdíja: 300 Ft***

Sétálójegy (a Móra Ferenc Múzeum és a Fekete ház időszaki és állandó kiállításainak egyszeri látogatására jogosít fel):

Teljes árú: 3.390 Ft*

Diák/nyugdíjas: 1.990 Ft**

Családi* (2 szülő + 2 18 év alatt gyermek): 8.990 Ft (minden további gyermek további +900 Ft)

Szolgáltatások szervizdíja: 800 Ft***

* Tartalmazza a szolgáltatások szervizdíját

** 6-26 év közöttiek, érvényes diákigazolvánnyal VAGY 62-70 év közöttiek, érvényes nyugdíjas igazolvánnyal. Tartalmazza a szolgáltatások szervizdíját.

*** Szolgáltatások (ruhatár, fotójegy, mosdó stb.) egységes szervizdíja

A kedvezményt csak az azt igazoló érvényes okmányok felmutatása esetén tudják igénybe venni!

A Móra Ferenc Múzeum fenntartója Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata.

Szeged, Móra Ferenc Múzeum, Roosevelt tér, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!