Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum Massa Múzeuma

Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum Massa Múzeuma

Az újmassai Massa Múzeumban a vasgyártás időszakát ismerhetik meg a látogatók a gyönyörű, Bükk ölelte környezetben.

A Bükki Nemzeti Park csaknem az egész Bükk hegységre kiterjed, magába foglalva annak legszebb, természeti értékekben leggazdagabb részeit. A nemzeti park területén belül csupán három apró, állandó lakosságú település található, Répáshuta, Ómassa és Felsőhámor (Lillafüred). Az őskohó és a közelében található látnivalók a Lillafüredi Palotaszálló mellett elterülő Hámori-tónál, Ómassa felé elágazó úton közelíthető meg.

A Massa Múzeum Újmassán, a Fazola-kohó szomszédságában található, amely a Diósgyőr-hámori Vasmű százéves történetének főbb mozzanatait, dokumentumait mutatja be, valamint az ott használt és készített korabeli szerszámokat lehet megtekinteni. Korabeli dokumentumok alapján 1979-ben felépítettek egy kovácsüzemet (vasverőt), amelyben farkaskalapács és a szükséges kiegészítő berendezések láthatók. A kalapácsot ma már természetesen nem vízikerék hajtja, de a turisták és a látogatók kedvéért alkalmanként még beindítják.

A Hámori-tó nyugati csücske és Újmassa között a Garadna-patak festői völgye őrizte meg hazánk egyetlen kohóipari műemlékét, a faszéntüzelésű nagyolvasztót, a Fazola-kohót, közismert nevén “őskohót”. Az őskohóhoz hasonló ipari emlék Európában csak három található. A kohó története a 18. századra nyúlik vissza. Fazola Henrik 1770-ben Miskolc-Ómassa területén, Mária Terézia engedélyével az általa felfedezett bányákra, illetve a térségben található hatalmas erdőségekre alapozva vasművet épített.

Fazola Henrik fia Fazola Frigyes Selmecbányán végzett, kiváló képességű kohómérnök, apja nyomdokaiba lépve, 1813-ban Újmassán új kohót épített, s a kohóüzemek munkájához, a hámorok működtetéséhez víztározót épített, ez a mai Hámori-tó.

Minden év szeptemberében a kohó melletti terület ad otthont a Fazola Fesztiválnak, melynek célja a térség történelmi, ipari értékeinek bemutatása, a műszaki pályák népszerűsítése és a bányász-, kohász-, erdésztársadalom összetartozásának a kifejezése.

Nyitvatartás: Május 1-Október 31-ig., Csütörtök-Péntek-Szombat, 10-16-ig.

A belépés díjtalan.

Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum Massa Múzeuma

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!