Keresztény Múzeum Esztergom

Keresztény Múzeum

A Keresztény Múzeum Közép-Európa egyik legnagyobb egyházi múzeuma, amely több évszázad magyar és európai emlékeit őrzi.

Az esztergomi Keresztény Múzeumban Magyarország leggazdagabb egyházi gyűjteménye található, amely az esztergomi érsek rezidenciájában a Prímási palota második emeletén tekinthető meg. A Keresztény Múzeum működteti a bazilikában található Mindszenty-emlékhelyet, és kiállítóhelyei vannak az Ószemináriumban is.

A múzeumot Simor János (1813–1891) esztergomi érsek, hercegprímás alapította, amikor a prímási palotában lévő magángyűjteményét 1887-ben intézményesítette és ekkor kapta az intézmény a Keresztény Múzeum nevet. Célja az volt, hogy szeretett városát Esztergomot, gazdag kulturális központtá tegye. A létrejött hatalmas magángyűjteményből 1875. október 12-én nyílt meg a Prímási Kép- és Metszvénytár, 206 középkori és 19. századi festménnyel.

Legjelentősebb szerzeménye a 60 darabból álló Bertinelli-gyűjtemény, melyet 1878-ban vásárolt Rómában. A Bertinelli-gyűjteményből Raffaele Bertinelli életútja, a művelt római pap egyénisége és élete rajzolódik ki a hivatalos iratok, magánlevelek, naplók és visszaemlékezések tükrében. Jelenlegi helyére 1882-ben került a tárlat. Simor János 1891-ben bekövetkezett halálát követően, gyűjteményét nem a mindenkori érsekre hagyta, hanem a Főszékesegyházra.

A Múzeum gyűjteménye az I. világháborút követően kezdett tovább gyarapodni, amikor Ipolyi Arnold nagyváradi püspök és művészettörténész magángyűjteményének egy része az esztergomi Keresztény Múzeumba került. Az Ipolyi-gyűjtemény, a 14–15. századi olasz, német és németalföldi festmények, középkori magyar táblaképek, régi magyar ötvösmunkák, gobelinek, szőnyegek és néprajzi tárgyak és 19. századi festmények alkották.

Az Ipolyi-hagyaték megszerzésével szinte egy időben a múzeum, San Marco herceg főként iparművészeti tárgyakat és festményeket tartalmazó hagyatékával gazdagodott. Azóta egyedi vásárlások és ajándékozás révén gazdagodik a gyűjtemény.

A múzeum gyűjteményében található az ország harmadik legjelentősebb festészeti kollekciója, magyar, olasz, németalföldi, német és osztrák festményekkel. A későközépkori művészet itt őrzött alkotásai mellett – köztük Kolozsvári Tamás Kálvária-oltára, a garamszentbenedeki Úrkoporsó és MS Mester Passióképei – jelentős az újkori festészeti gyűjtemény, valamint a rendkívül gazdag iparművészeti és a több mint 5000 lapot számláló grafikai gyűjtemény is.

Múzeumpedagógiai foglalkozásokkal is várják az érdeklődőket, ahol nem csak a keresztény kultúrával és művészettel ismerkedhetnek meg a látogatók, hanem a múzeumlátogatásban rejlő élményt is felfedezhetik. A játékos formában bemutatott egyes kiemelt műalkotásokat és gyűjteményeit kreatív feladatok segítségével teszi könnyebben befogadhatóbbá. Például megtudhatjuk, hogy mik a húsvét színei? Mi kell a természetes festékhez? (Sárga – kurkuma, curry, sáfrány Piros – csipkebogyó tea, (fagyasztott) meggy Lila – lilakáposzta, lilahagyma héja Zöld – spenót, petrezselyem).

Virtuális sétára is hívja látogatóit a Keresztény Múzeum, hol megtekinthető a Középkori magyar, osztrák és német gyűjtemény, Falikárpit gyűjtemény, Grafikai gyűjtemény, Numizmatikai gyűjtemény és az Iparművészeti gyűjtemény. (Forrás: Keresztény Múzeum)

Nyitvatartás: 2023. április 1-től: szerda-vasárnap 10-17 óráig

Jegyárak: 

Egyéni belépő (felnőtt): 1.500 Ft/fő
Kedvezményes egyéni belépő (diák, nyugdíjas): 750 Ft/fő
15 főt meghaladó csoport tagjai: 1200 Ft/fő
15 főt meghaladó diák és nyugdíjas csoport: 600 Ft/fő
Családi belépő (Két felnőtt és 2-5 gyermek): 3000 Ft.

Keresztény Múzeum

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!