Katasztrófavédelem Központi Múzeuma (Tűzoltó Múzeum) Budapest

Katasztrófavédelem Központi Múzeuma

A Katasztrófavédelem Központi Múzeuma megismerteti a látogatót a tűzoltás eszközeivel, magyar feltalálóival, kulturális hagyományaival.

A Katasztrófavédelem Központi Múzeumát 1955-ben az országos szakmúzeumi hálózat részeként alapították Tűzoltó Múzeum néven. Feladataként a tűzvédelem múltjának tárgyi és írásos emlékeinek gyűjtését, megőrzését, restaurálását, tudományos feldolgozását és bemutatását jelölték meg.

Az első tűzoltó múzeumot az 1900-as évek elején a Budapesti Önkéntes Tűzoltó Testület hozta létre. A műszaki emlékek védelméről intézkedő 1954. évi törvény alapján megindult a gyűjtés, mely megalapozta 1955-ben országos gyűjtőkörrel megalapított Tűzoltó Múzeum anyagát. Hasonló múzeumok alakultak több vidéki város tűzoltóságán és jelentősebb tűzoltószergyáraknál, ahol saját gyártmányaik mellett régi XVII. századi fecskendőket is őriztek.  Az 1957-ben megnyílt, és folyamatosan változó, állandó kiállítása a tűzvédelem fejlődését mutatja be az őskortól napjainkig, megismertet a tűz elleni évezredes harccal, a tűzrendészet és tűzoltó eszközök fejlődésével, a korabeli tűzoltók életével, munkájával, kulturális hagyományaival.

2012. január elsején létrejött az egységes állami katasztrófavédelmi szervezet, és ezt követve a Tűzoltó Múzeum új néven, Katasztrófavédelem Központi Múzeumaként működik. Az állandó kiállítás ekkor technikatörténeti teremmel gazdagodott , amely a magyar tűzoltó történelem XIX. századi feltalálóinak állít méltó emléket.

Technikatörténeti érdekességek a gólyanyakú- a kocsi- és a gőzfecskendők, a csak részben bemutatható nagy jelentőségű tűzoltó járműparkban az 1914-ben használatba vett Austro Daimler Magirus gépezetes tolólétrától az 1923-as Rába fecskendőn keresztül a Csepel gépjárműfecskendőkig több mint húsz muzeális szer található. Különleges értéket képviselnek a barokk Szent Flórián-szobrok, a Feszty Árpád ,,Kárvallottak” című festménye, a 300 db-os sisakgyűjtemény, a 3000 db-os tűzoltó éremgyűjtemény, az aquincumi víziorgona megszólaltatható rekonstrukciója.

A vidéki kiállítóhelyeken található a múzeum tematikus gyűjteményi anyaga. Bonyhádon a ,,Tűzre, vízre vigyázzatok” című, a középkori céhes tűzoltást megismertető tárlat tekinthető meg, a Somogy megyei Vörsön a múzeum a XIX. század végén létrejött önkéntes testületeket mutatja be ,,Tűzvédelem a századfordulón” címmel, míg Egerben a ,,Városi tűzoltóságok” története látható. Az egységes katasztrófavédelem létrejöttével a múzeum tárgyköre kibővült a katasztrófavédelem tárgyi és dokumentációs emlékeinek gondozásával, ennek első lépéseként a polgári védelmi archívum illeszkedett be a gyűjteménybe.

Múzeumpedagógiai foglalkozás keretében óvodai és iskolás csoportoknak játékos tárlatvezetést kínálnak, amely során megismerkedhetnek a múzeum állandó kiállításával. A legkisebbek így szórakozva, szinte észrevétlenül tanulnak meg fontos tűzvédelmi ismereteket, megismerkednek a tűzoltás eszközeivel, a tűzoltás magyar feltalálóival és találmányaikkal.

Időszaki programok keretében a múzeum évente rendszeresen részt vesz a különböző szakmai rendezvényeken, időrendben első a Rendőr-Tűzoltó Nap, melyet hagyományosan a Városligetben rendeznek meg áprilisban. A Múzeumok Majálisán is rendszeresen megjelennek, ahol bemutatják munkájukat, valamint számos érdekes, szórakoztató programot szerveznek. A Múzeumok Éjszakája eseményen tárlatvezetéssel tekinthetik meg a látogatók a múzeum állandó kiállítását, orgonaművész szólaltatja meg víziorgona-rekonstrukciót, és évek óta hagyományosan a Katasztrófavédelem Központi Zenekara nyitja meg az eseményt, a tűzoltók emelőkosaras járművel viszik a magasba az érdeklődőket. Augusztusban esedékes Kőbányai Rendvédelmi Napoknak is állandó résztvevői, ahol szórakoztatóan mutatják be a lakosságnak a tűzvédelem eszközeit, illetve a tűzoltóság rendkívül felelősségteljes munkáját.

Nyitvatartás: Hétfő-Csütörtök 7:30-16-ig., Péntek 7:30-13:30-ig., Szombat 9-16-ig.

Katasztrófavédelem Központi Múzeuma

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!