Fényes Tanösvény: nem mindennapi sétaút a tatai láperdőben

A lápvidék rönk-sétányán megismerhetjük a láperdők és a karsztforrások izgalmas világát, miközben nem kell attól tartanunk, hogy elnyel az ingovány.

A mesés természeti látványosság mögött rendkívül izgalmas kultúr-, sőt ipartörténeti história rejtőzik.

Tata már az ősidők óta lakott, és a kedvező létfeltételek, a hévforrások mindig is a környékre vonzották az embert. Hajdanán több tucat forrás ontotta magából a kristálytiszta forrásvizet, melyek közül a Fényesen törtek fel a legnagyobb hozamúak.

A kiapadhatatlannak tűnő források azonban egy időre eltűntek: az 1950-es években, a Tatabánya környéki, rendkívüli módon felerősödött mélyművelésű bányászat következtében a források a 70-es évek elejére szép lassan elapadtak.

A 2000-es évektől aztán csökkenni kezdett a bányák termelése, 2015-ben az utolsó bányát is bezárták, s ezt követően a vizek, s ezzel az élet is visszatért a láperdőbe.

A 18 állomásos, 1350 méter hosszú, lápra épített, vadregényes, kilátóval és pihenőkkel tarkított cölöpsétányt 2015-ben alakították ki, s rajta sétálva megismerhetjük a láperdők és a karsztforrások izgalmas világát: a mélyből feltörő források buborékaitól kezdve, a vízben álló erdőkön át, az állatok és növények páratlan életterét.

A forrásokból enyhén szénsavas, 20-22°C hőmérsékletű víz tör fel, így a Fényes-fürdő területe egyedülálló növénytársulásoknak és állatvilágnak ad otthont.

A szigorúan védett természetvédelmi terület 2006 óta a világ legértékesebb vizes élőhelyeit védő nemzetközi Ramsari Egyezmény helyszínei közé tartozik.

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!