Kodály Központ Pécs

Kodály Központ

A Kodály Központ Európában egyedülálló, világszínvonalú épület, egy “építészeti Stradivari”.

Pécs Magyarország egyik legrégibb, műemlékekben gazdag települése, a régió szellemi központja. A város mai kulturális élete mind a zene-, mind a képzőművészet területén országos szempontból is kiemelkedő, tradicionálisan pezsgő szellemi életét jellemzi. Pécs, ókori nevén Sopianaea a festői szépségű Mecsek-hegység déli lankáinál elterülő város, történelmi múltja az ókorra vezethető vissza. A 4. századból való feltárt ókeresztény temető építményeit az UNESCO Világörökségi Bizottsága 2000-ben vette fel a világörökségek közé. Pannonia provinciája, Sopianae városát a rómaiak alapították.

Az utóbbi évtizedekben sok változást élt meg a város, ahol egyre inkább a kultúra és a tudásközpontúság lépett az előtérbe, és így nem véletlen, hogy 2010-ben Pécs nyerte el az Európa Kulturális Fővárosa címet. Az EKF projektjeinek köszönhetően olyan beruházások valósultak meg, mint a Tudásközpont, a Zsolnay Kulturális Negyed, a Múzeumok utcája és a Kodály Központ.

A Kodály Központ Pécsett a Balokány városrészében épült fel, melyet Pécsi Konferencia- és Koncertközpontnak, vagy az Opus2010-nek is neveznek. A koncert- és konferenciaközpont tervezését a budapesti Építész Stúdió nyerte meg, amelynek két vezéralakja, Cságoly Ferenc és Keller Ferenc. A stúdión belül négy építész: Keller Ferenc, Hőnich Richárd, Fialovszky Tamás és Sólyom Benedek. Az épület a fibonacci számsor által kijelölt arányokat szem előtt tartva madártávlatból csigaformát mutat, melynek védett közepén bújik meg a közel ezerfős hangversenyterem. Az épület fehér mészkő burkolata szintén a csigaházak héját idézi, a főbejárathoz vezető hosszú ablaksorral betekintést nyújtva és egyben kíváncsiságot keltve a közeledő látogatóban.

A hangversenyterem Magyarország egyik legjobb akusztikájú és legszebb koncertterme, amely világszínvonalával minden igényt kielégít. A hangversenytermet hat centiméter vastag égerfa panelek borítják. A beléjük mart, eltérő mélységű és nagyságú hasítékoknak az akusztika szabályozásában jut szerep. Ez egy eredeti, „pécsi” megoldás, itt használták először. A belsőépítészet megoldásait két pécsi tervezőnek, Rádóczy Lászlónak és Tolnai Zoltánnak köszönhetjük, a nagyterem akusztikai kiválóságában Arató Éva akusztikusnak vannak elévülhetetlen érdemei. A padlótól-plafonig faburkolat monotonitását a terem aszimmetrikus felépítése ellensúlyozza: a hosszanti tengelyhez képest még a széksorok is ferdén helyezkednek el. A három színpadállásból a legkisebbet használva 999 ember tud helyet foglalni a teremben.

Funkcióját tekintve elsősorban komolyzenei hangversenyek színtere, a Pannon Filharmonikusok otthona, akik a Kodály Központ rezidens zenekara. Ők adják a koncert- és konferenciaközpont komolyzenei kínálatának gerincét, de kamara és gyermekkoncertek és számos alkalommal jazz és könnyűzenei produkciókat is hallatnak az érdeklődők, valamint számos konferencia megrendezésére is sor kerül. A kimagasló akusztikai adottságain túl bravúros építészeti megoldással bálteremmé is alakítható, így különleges események színhelyéül is szolgálhat. A nagyközönség számára rejtett stúdióterem a mindennapokban a Pannon Filharmonikusok próbatermeként funkcionál, de emellett olyan stúdióhelyiséget jelent, amely magas színvonalú hangfelvételek készítésére alkalmas.

A Pannon Filharmonikusok az évtizedes közös munka emlékére a felejthetetlen muzsikusról elnevezett teremben próbál minden nap. Kocsis Zoltán több mint tíz éven át volt a Pannon Filharmonikusok első állandó vendégkarmestere.

A Kodály Központ idegenvezetéssel is látogatható, ahol betekinthetnek a színfalak mögé, a zenekari árokba, utazhatnak a teherlifttel, és fény derülhet több titokra is:  Miért áll cölöpökön az épület? Miből készült a hangversenyterem borítása és miért pont 999 fős? Mi a jó akusztika titka? Hol próbálnak a zenészek? Ilyen és még érdekesebb kérdésekre is választ kaphatnak a látogatók a szervezett sétán.

A Kodály Központ előzetes bejelentkezés alapján – minimum 10 fős létszámtól– tekinthető meg.

Belépő: Teljes árú 2000 Ft/fő, Diák, nyugdíjas, pedagógus 1500 Ft/fő.

Nyitvatartás: Hétfő – Péntek 10.00–18.00-ig., valamint a koncertek ideje alatt

Kodály Központ

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!