Irgalmasok Veli Bej Fürdője

Irgalmasok Veli Bej Fürdője

Az Irgalmasok Veli Bej Fürdője amikor elkészült, a költő a legszebbnek látta, hiszen „párját az ég sem látta”.

Budapesten, a Duna és a meredek hegyoldal közötti keskeny sávban, közvetlenül a Lukács fürdő és a Komjádi uszoda között, a felhévizi források ölén található a Veli bej fürdő, amely megbújik a „modern” kórházépület és az arányaiban klasszikus vonalú Hild udvar között.

A budai pasa nem véletlenül találta meg ezt a helyet, hogy fürdőt építsen a Budáról észak felé kivezető „Országút” mellett. Már a rómaiak is élvezték az itteni hőforrások áldásait. Gróf Marczibányi István, korának egyik legnagyobb mecénása, 1802-ben megvásárolta a Császárfürdőt, majd elkezdték kutatni a hévízforrások fő kútfejét. A forrás gyógyereje hamar ismertté vált. Gróf Marczibányi István 1806-ban a helyreállított épületet az Irgalmasrendnek adományozta. A bejárat­hoz egy kőtáblát helyeztek el a következő felirattal: „Az ápolatlan betegeknek szenteltetett 1806”.

A törökkori építészet és fürdőkultúra nagyszerűsége ellenére a Császárfürdő a klasszicizmus és a romanti­ka idején élte a virágkorát (1927-ben itt rendezték meg az első Európa-bajnokságot). 1970-es években, azért, hogy helyet adjanak egy új kórházépületnek, két épület kivételével mindent lebontottak, a gótizáló romantikus török für­dőket, a fedett faszerkezetes női uszodát, a vasbeton szerkezetű férfi uszodát. A Betegápoló Irgalmasrend 2000-ben, ismét birtokba vehette a Császárfürdő épület együt­test. 2004-ben szakértők bevonásával a Veli bej fürdő teljes felújítása meg­történt, amely ma a Budai Irgalmasrendi Kórház területén található.

A hagyományos török fürdő rész 5 medencéből áll.

A nyolcszögletű, 36-38 fokos központi medencéből és e körül négy önálló fürdőfülkében négy további különböző hőfokú kis medencéből. A gyógyvíz gyors folyásának köszönhetően a központi medencében a víz állandóan frissül.

A fürdő wellness alapszolgáltatásokkal is várja vendégeit: 2 gőzfürdő, különböző illóolajokkal, masszázs-zuhanyok jéggéppel, finn szauna, infraszauna, jacuzzi, Kneipp-sétáló és úszómedence.

A fürdő területén igénybe vehető további szolgáltatásuk a víz alatti sugármasszázs, ezen belül: a Tangentor-kádas kezelés, amely kezelőszemélyzettel működik, kizárólag orvosi javallatra, valamint a Hydroxeur-kádas kezelés, amely önállóan használható.

A fürdőt 14 éven aluliak még szülői engedéllyel sem használhatják!

A fürdő rekonstrukciós fejlesztésével itt maradt egy kis török világ, jelenben élő múlt, frissességet, egészséget kölcsönző csodák, elmúlt évezredeink, évszázadaink becses hagyatékai, egy új évezred hajnalán.

A török fürdő nyitva tartása: HÉTFŐ – PÉNTEK: 15:00 – 21:00-ig., SZOMBAT – VASÁRNAP és MUNKASZÜNETI NAPOKON: 06:00 – 12:00 -15:00 – 21:00-ig., A déli órákban vízcserélés céljából minden nap technikai szünet van.

Jegyárak: Belépőjegy árak (3 órás időtartamra) 4000Ft., Látogatójegy (a fürdő csoportos megtekintése; 1200–1500 óra között) 600Ft/fő, Látogatás vezetési díja (előzetes időpont egyeztetéssel): 15.000 Ft/alkalom.

Irgalmasok Veli Bej Fürdője

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!