Zsinagógák Debrecen

Debrecen, Magyarország

A Debrecen belvárosához közeli egykori zsidó negyedben ma két zsinagóga áll: az 1894-ben állított Pásti utcai és az 1905-ben épült Kápolnási utcai zsinagóga.

A debreceni ortodox közösség zsinagógája 1894-ben épült fel a Pásti utcában, melynek tervezője Berger Jenő debreceni építész volt. Főhomlokzatának karakterisztikus elemei az oszlopokkal alátámasztott bejárati építmények. A homlokzatok stílusa késő-eklektikus, főként a románkori építészet elemeit alkalmazva.

A zsinagógában 2015-ben nyitotta meg kapuit a debreceni zsidóság történetét, a zsidó vallást és hagyományokat bemutató kulturális-turisztikai központ, udvarán pedig 2015 júniusában avatták fel a Holocaust-emlékhelyet a vészkorszak debreceni áldozatainak emlékére. A betonból és fekete fémből készült emlékfalra a Holocaust hatezer debreceni zsidó áldozatának nevét vésték be. Olyanokét, akik munkaszolgálat közben, koncentrációs táborokban vagy a gettóban veszítették életüket.

1909-ben épült a másik, Kápolnási utcai, amely külsejében modern, szerkezeti felépítésében bizánci hatásokat tükröz. A templom tervezési jogát budapesti műépítészek, a László-testvérek nyerték el. Az épület kivitelezési munkálatait Erdődi Lajos építőmester irányításával helyi szakemberek végezték.

A 600 személy befogadására alkalmas templomot közel egy esztendő múlva, 1910. szeptember 22-én adták át rendeltetésének. Az avatási szertartást Krausz Vilmos főrabbi végezte. 2015-ben fejeződött be a zsinagóga felújítása, melynek köszönhetően megújult a tető és tetőszerkezet, új burkolatot kapott a földszinti tér, illetve megújult a külső-belső festés is. Napjainkban a közösség az őszi ünnepek idején ebben a zsinagógában tartja a reggeli és esti imádkozásokat.

Debrecen, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!