Fertőrákosi kőfejtő

Fertőrákos, Fertőrákosi Kőfejtő és Barlangszínház, Fő utca, Magyarország

A Fertőrákosi kőfejtő több érdekességet is kínál: végigjárható a felszínen húzódó tanösvény, valamint a barlangban található úgynevezett témapark.

A Kőfejtő anyagát adó lajtamészkő keletkezése 10-12 millió évre vezethető vissza. Ebben az időben a környéket a Pannon-beltenger borította. A bánya hatalmas termeinek falán és a 15-25 méteres oszlopain jól megfigyelhetők a megkövesült állat- és növénymaradványok. Az itt élt fajok java része már kihalt, nem él a mai tengerekben.

Könnyen fejthető, jól alakítható és az időjárás viszontagságainak ellenálló lajtamészkő a közeli és távolabbi környék kedvelt építőköve volt a történelem során: ebből készültek a fertőrákosi kőemlékek, a sírkövek, a pellengér, a városfal, a település régi lakó- és gazdasági épületei, a templom, a püspöki kastély.

A Kőfejtő mintegy 5 hektáros felszínét sziklafüves és száraz kaszálórét borítja, amely számos védett és ritka virágos növényfajt őriz, és sok állatfajnak is otthont ad.

A Műemlékek Országos Központja 1951-ben védetté nyilvánította a Fertőrákosi Kőfejtőt. 2001 óta az UNESCO Világörökség része.

A kőfejtőt a következő részekre oszthatjuk:

Sziklai Benge Tanösvény
Témapark-kiállítás
Barlangszínház

A Sziklai Benge Tanösvény a kőfejtő felszínén vezet, ahol kilátópontok és tematikus bemutatóhelyek segítik a természeti értékek megismerését.

A Témapark-kiállítás a barlangbelsőben található, ahol őslénytani bemutatót és a lajtamészkő hasznosítását bemutató kiállítást láthatunk. Az őslénytani bemutató a lajtamészkő keletkezésének körülményeivel és az itt élt tengeri élőlényekkel foglalkozik. Az időalagútban és a miocén tenger csarnokában követhetjük nyomon a lajtamészkő formáció kialakulását.

A lajtamészkő hasznosítását a Kőbányászat csarnokában és a Kőfaragás csarnokában ismerhetjük meg. A Kőbányászat csarnokában bemutatásra kerülnek a különböző mészkőfajták, a kőbányászat eszközei, a kőfejtés módszere és a kőbányászat történelme. A Kőfaragás csarnokában kiállított középületek díszítőkövei a 17-19. századból valók, amelyek restaurálás után kerültek ide.

A Barlangszínház napjainkban 760 fő befogadására alkalmas. Modern színházi fény- és hangtechnika, fűthető székek és gazdag programkínálat várja az ideérkező vendégeket.

Fertőrákos, Fertőrákosi Kőfejtő és Barlangszínház, Fő utca, Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!