Gül Baba türbéje Budapest

Budapest, Mecset u. 14, 1023 Magyarország

1543 és 1548 között a 3. Budai pasa építtetett emlékhelyet Gül Baba sírhelye fölé, amely Budapesten, a Rózsadomb délkeleti lejtőjén áll.

Gül baba a kis-ázsiai Sivasz tartomány Merzifun városában született. Az iszlám egyik szerzetesrendjének – a bektasi dervisrendnek a tagjaként a szultánok egész sorát szolgálva hirdette a Korán igéjét.

Gül baba neve magyarul „Rózsa Apó”-t jelent. 1541-ben a megszálló török sereggel érkezett Budára. A legenda szerint a város elfoglalásának ünnepén, a dzsámivá átalakított Nagyboldogasszony templomban (Mátyás-templom) tartott hálaadó istentiszteleten halt meg 1541. szeptember 2-án.

Tiszteletére díszes temetést rendeztek, amelyen maga I. Szulejmán szultán is részt vett, sőt a legenda szerint beállt a koporsóvivők közé is. A Gül Baba sírja fölé emelt türbét 1543 és 1548 között építtette Mehmed Jahjapasazáde, a 3. budai pasa.

A hely azóta is az iszlám vallásúak zarándokhelye, turisták rendszeres úti célja.

Az építmény alaprajza szabályos nyolcszög. Külső homlokzati fala szépen faragott homokkő-kváderekből falazott, s egyetlen díszét csak az oldalfalakat tagoló tükörmezők képezik. A türbét félgömbkupola fedi, amelyhez az átmenetet a belső térben is látható – s annak egyetlen díszéül szolgáló – vak szamárhátívsor alkotja.

A legnagyobb presztízsűnek tartott magyar lakóövezet, a Rózsadomb neve is hozzá kötődik a legenda szerint, hiszen a Gül baba türbéje egy hajdani rózsakert helyén áll.

Síremlékét ma az újkori Wagner-villa maradványai között kialakított fedett oszlopcsarnok övezi. 1914-ben műemlékké nyilvánították. Az első műemléki felújítása 1918-ban fejeződött be. Magát a türbét az 1962-es helyreállítás során végzett kutatás eredményei nyomán állították helyre Pfannl Egon építész tervei alapján.

Ekkor bontották ki az ajtónyílás fölötti felülvilágítót és állították helyre a türbe egyetlen kőkeretes – felül szamárhátíves felülvilágítós – ablakát is, valamint fedték be a kupolát vörösrézlemez burkolattal. Vörösmárvány padozata is akkor készült.

Legutóbbi nagyszabású felújítása 2016-ban kezdődött, s 2018. október 9-én adták át.

Budapest, Mecset u. 14, 1023 Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!