Világ Sportlegendái Díjat kapott posztumusz Puskás Ferenc Monte-Carlóban

A “sportcsillagok Oscar-gálájának” is nevezett ceremónián Puskás Ferenc olimpiai bajnok labdarúgó emléke előtt tisztelegtek Monte-Carlóban

Azokat a sportolókat ismerik el a Világ Sportlegendái Díjjal (World Sports Legends Award), akik kiemelkedő karrierjük mellett vagy pályafutásuk befejezése után is sokat tettek a közösségért, és életművük példaértékű az új generációknak is. Az elismerést több kategóriában osztották ki szombat este.

A Puskás Ferencnek posztumusz odaítélt kitüntetést a 2006-ban elhunyt háromszoros BEK-győztes labdarúgó dédunokája, Ane de Juan Damborena és Schmitt Pál, a nemzet sportolója, kétszeres olimpiai bajnok párbajtőrvívó, korábbi köztársasági elnök vette át.

fotó © Puskás Akadémia

A nagyszabású eseményen részt vett a Puskás Akadémia képviseletében Mészáros Lőrinc elnök, Jakab János, a felügyelőbizottság elnöke és Tóth Balázs akadémiaigazgató, továbbá Berzi Sándor, a Magyar Labdarúgó Szövetség alelnöke.

Puskás Ferenc egykori klubja, a Real Madrid képviseletében a legendás 10-es egykori csapattársa, Amancio Amaro Varela érkezett Monte-Carlóba. Jelen volt az ünnepségen Károlyi György, Magyarország párizsi nagykövete is.

A felcsúti Puskás Intézet minitárlatot épített fel a Fairmont Monte-Carlo hotel egyik szárnyában, az ünnepségnek helyet adó Salle d’Or előtt. A kiállítás több értékes relikviával mutatta be Puskás Ferenc kispesti és madridi életútját, válogatottbeli szereplését.

Az 1950-es évek magyar Aranycsapatának klasszisa és egyben csapatkapitánya pályafutása jelentős részét a Budapest Honvédban töltötte, ahol gyerekkora óta nevelkedett, és 1942-től 1956-ig tartó kispesti időszaka alatt 341 bajnokiján 352-szer talált az ellenfelek kapujába.

Ezután két év szünetet követően – az 1956-os forradalom leverése után külföldön maradt klasszist eltiltással sújtották – a Real Madrid következett. Puskás a királyi gárdában is legendává vált, 180 madridi bajnokiján 156-szor talált be.

Az Aranycsapat kulcsembereként az Évszázad mérkőzésén, a magyar válogatott Anglia elleni, idegenbeli összecsapásán két góllal vette ki a részét a 6-3-as magyar sikerből. A “visszavágón” is kétszer talált be a mieink 7-1-es győzelme alkalmával. Elévülhetetlen érdemei voltak abban, hogy a magyar válogatott döntőt játszott az 1954-es világbajnokságon, ám ott a csoportmeccsek során egyszer már 8-3-ra elintézett NSZK diadalmaskodott.

A Honvéd színeiben ötszörös magyar bajnok, a Real Madriddal hatszoros spanyol bajnok lett, és háromszor a BEK-trófeát (a Bajnokok Ligája elődje) is elhódította. Kétszer a kupasorozat gólkirálya is lett. A magyar nemzeti csapattal olimpiai bajnok (1952), Európa-kupa győztes (1953), és világbajnoki ezüstérmes (1954) volt.

Meghívást kapott az Európa- és a világválogatottba is. Visszavonulása után edzőként dolgozott, 1993-ban a magyar válogatottat is irányította. Megválasztották a 20. század legjobb magyar sportolójának 2001-ben, az 1960-as Aranylabda-szavazáson pedig a második helyen végzett. Az UEFA 2004-ben az elmúlt fél évszázad legjobb futballistájának választotta. Hetvenkilenc évet élt, 2006. november 17-én hunyt el.

A 2019-es World Sports Legends Award díjazottjai:

Életművéért:

  • Nasszer al-Attijah (katari): autóversenyző, 3x Dakar-győztes, olimpiai bronzérmes sportlövő
  • Mario Andretti (amerikai): F1-es világbajnok, Indy- és NASCAR-győztes
  • Loris Capirossi (olasz): 3x gyorsaságimotoros-világbajnok
  • Ana Gabriela Guevara Espinoza (mexikói): világbajnok, olimpiai ezüstérmes 400 méteres futó

Jótékonysági tevékenységéért:

  • Connie Henry (brit): egykori hármasugró, a Track Academy vezetője. A jótékonysági szervezet a sport révén segíti a hátrányos helyzetű fiatalokat.

Posztumusz:

  • Puskás Ferenc (magyar): olimpiai bajnok, vb-ezüstérmes, 3x BEK-győztes labdarúgó

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!