Hollókői vár

Hollókő, Szállások út 30, 3176 Magyarország

Az UNESCO által a Világörökség részévé nyilvánított Hollókő fölé magasodik a kiugró sziklaszakadék szélén álló 13. században épült vár.

Hollókő várának legkorábbi részét, az öregtornyot I. Péter építette az 1260-as éveket követően. Ezután vagy ő, vagy fia Mikus keríthette körbe a tornyot egy magas kőfallal, amelynek belső gyűrűjében egy palota részt is kialakítottak. Péter fiai közül Mikus Hollókő, Leusták Somoskő, II. Péter Baglyaskő, Mihály pedig Sztrahora várát építette és tartotta birtokában a XIV. század elején.

Amikor 1310-ben Csák Mátéhoz csatlakoztak I. Péter fiai, e várak is a szövetséget erősítették. 1311-ben Csák Máté és Károly Róbert között ellenségeskedés tört ki, és fegyveres összetűzésekre került sor.

1312-ben a rozgonyi csata után, Károly Róbert Hollókő várát ostromoltatta, de bevenni nem tudta. A várat a hozzá hű Szécsényi Tamásnak adományozta 1313-ban, melynek birtokába a budai káptalan csak 1327-ben iktatta be. Ennek oka az volt, hogy Hollókő erősségét Csák Máté 1321-ben bekövetkezett haláláig, a hozzá hű szövetségesek tartották kézben.

Szécsényi Tamás nem csak Hollókő várát szerezte meg, de a lázadó Kacsics rokonok többi vára is a birtokába jutott. Unokája Szécsényi Frank, aki felvette a Hollókői előnevet, építette tovább a várat a XIV. század vége felé. A várudvar a nagy ciszternával a felső vár alatt kapott helyet. A palota részen egy új emeletszintet, lovagtermet, kápolnát és lakószobákat alakítottak ki. A vár békés időszaka Zsigmond király halálával véget ért. A felvidék egyes részeit megszálló cseh husziták nagy pusztításokat okoztak. Szécsényi László vezetésével 1442-ben Hollókő várában írtak alá fegyverszüneti megállapodást Nógrád és Hont nemesei a Jan Giskra vezette huszita seregekkel. A fegyveres összetűzéseknek Hunyadi Mátyás trónra kerülése vetett véget. A Szécsényi család 1460-ig birtokolta az erősséget. Szécsényi László Hollókő várát tartozékaival együtt 1454. október 27-én a sági konvent előtt 16.000 forintért vejének, Losonczi Albertnek zálogosította el, majd 1455.április 30-án a budai káptalan előtt két leányának Hedvignek, Losonczi Albert feleségének és Annának adományozta, mivel fiú örököse már korábban meghalt.

Az 1461. június 29-én kelt oklevél szerint Mátyás király, Guthi Országh Mihály nádornak és Losonczi Albertnek új adomány címén adta Hollókő várát, az ország felső részeiben vezetett hadjáratok idején szerzett érdemeik elismeréséül. Az adományt a király 1481.július 29-én megerősítette, és a beiktatásra a székesfehérvári konventet utasította.

A Guthi Országh és a Losonczi család birtoklásának idejében került sor a palotarész reneszánsz stílusban való tovább építésére, valamint az alsó vár védelmének tovább növelésére.

1541-ben a törökök csellel elfoglalták Budát és uralmuk alatt tartották majd 150 évig. Hollókő ekkor a végvárak vonalába került. 1550 augusztusában Kapitány György, a vár volt kapitánya a Szandai vár török parancsnokával, Hubiár agával vívta meg híres párviadalát, amelyről Tinódi Lantos Sebestyén is éneket szerzett.

A török terjeszkedése során, 1552-ben, Ali budai basa Zsáki, vagy Sághy András és Imre várkapitányoktól ellenállás nélkül foglalta el a várat, és először 50 majd mindössze 24 főnyi őrséget helyezett el benne.
Visszafoglalása 1593-ban történt meg, amikor Pálffy Miklós és Tiefenbach Kristóf a török által elhagyott várat is felszabadította. A Köprülü Ahmed aga vezette török sereg 1663-ban ismét elfoglalta Hollókőt Berki Mátyás és Nagy Orbán parancsnokoktól, akik Érsekújvár elestének hírére a várat feladták.
Hollókő várát, Bécs felmentése után, 1683-ban Sobieski János lengyel király szabadította fel a török megszállás alól.

I. Lipót király 1701-ben elrendelte az ország belsejében lévő várak lerombolását. Hollókő várát is pusztulásra ítélték. A II. Rákóczi Ferenc fejedelem által vezetett szabadságharc azonban még megmentette a várat egy rövid időre.

Ebben az időszakban Nógrád megye a kurucok fő bázisa lett, és itt Szécsényben választották Vezérlő fejedelmükké az ország rendjei II. Rákóczi Ferencet. Hollókő vára a hadi eseményekben már nem vett részt. Raktárnak és szállásnak használták csak. 1711-ben a szatmári békekötés után a várat viszont elkezdték lerombolni. Az összeírásokban ezután már romként szerepel.

A vár feltárását 1966-ban kezdték el. Az azt követő harminc évben a falait megerősítették, és megkezdték a helyreállítását. 1996-ban adták át a várat, és nyitották meg a kiránduló közönség számára. 2014-15-ben újabb helyreállításokat végeztek, és továbbiakat terveznek.

Hollókő, Szállások út 30, 3176 Magyarország

#CsodalatosMagyarorszag Kövess minket Instagramon is!

Használd posztjaidnál a #CsodalatosMagyarorszag hashtaget!